Mini-symposium over de maatschappelijke dialoog Holland’s Next Embryo Model
Vrijdag 23 mei, De Glazen Zaal, Den Haag, 13:00-15:30, aansluitend borrel.
Het Rathenau Instituut organiseert i.s.m. NEMO Science Museum een mini-symposium over de maatschappelijke dialoog ‘Holland’s Next Embryo-model’, die plaatsvond in 2024. Hoe kijken Nederlanders naar de kansen en risico’s van onderzoek met embryomodellen uit stamcellen? We vroegen bezoekers van de Libelle-Margriet Zomerweek, de Zwarte Cross, Lowlands, de Innovate Experience en de Winterfair in Almere Haven naar hun mening.
Dit jaar worden er politieke besluiten genomen over de aanpassing van de embryowet, naar aanleiding van de derde wetsevaluatie. De voorgestelde wetswijziging houdt rekening met nieuwe technologische ontwikkelingen op het gebied van embryomodellen. Tijdens dit minisymposium bespreken we de maatschappelijke en ethische aspecten hiervan.
U kunt zichaanmelden voor deelname aan het symposium, via https://ncwt.wufoo.com/forms/s17ntp3w1ui7onp/, graag voor 16 mei.
Agenda
13:00 Opening: zie Holland’s Next Embryo Model in actie.
We organiseerden dit jaar dialoog over embryo-modellen op vijf grote evenementen en festivals. Hoe zag dat eruit?
13:15 Dialoog over wetenschap: waarom eigenlijk?
Wetenschap, beleid en politiek: kom uit je bubbel! Eefje Cuppen, directeur van het Rathenau Instituut, vertelt waarom dat belangrijk is. Welke rol heeft dialoog in democratische besluitvorming over wetenschap en technologie?
13.30 Embryomodel: wat staat er voor politici op het spel?
Waarom en hoe is de Kamer hier al langere tijd mee bezig?
13:45 Embryo’s in/uit het lab: een introductie
Callista Mulder, onderzoeker bij het Amsterdam UMC, licht de stand van de wetenschap toe. Wat is eigenlijk een embryo, en wanneer hebben we het over een embryo-model? Wat zijn er voor soorten embryo-modellen, en wanneer zijn het geschikte alternatieven voor onderzoek met embryo’s?
13:55 Waar wordt het spannend?
Ana Pereira Daoud neemt het publiek mee in de ethische afwegingen bij onderzoek met embryo-modellen. In hoeverre kan deze technologie ons verlossen van morele vraagstukken rondom het gebruik van embryo’s, of brengt het juist weer nieuwe en oude dilemma’s met zich mee?
14:05 Vragen / reacties uit de zaal
14:15 Embryomodel: willen Nederlanders dat wel?
Rosanne Edelenbosch presenteert de uitkomsten van Holland’s Next Embryo Model. Wat leeft er in Nederland, als het gaat om het gebruik van embryo-modellen voor onderzoek en – in de verre toekomst- voor voortplanting?
14:35 Vragen/reacties uit de zaal
14:45 Mini-dialoog met de zaal
15.15 Afsluiting
15:30 Borrel